Otomotiv Pazarında Yapay Zeka

Global Market Insights, Inc.’in yeni bir araştırma raporuna göre, Otomotiv pazarındaki yapay zeka, mevcut pazarından büyümeye hazırlanıyor 2019 yılında 1 milyar doların üzerinde 2026’ya kadar 12 milyar dolara değindi.

Sürüş konforu ve güvenliğinin artırılması için yardımcı teknolojilere yönelik artan talep, önümüzdeki yıllarda otomotiv pazar payında yapay zekayı teşvik edecektir. Yapay zeka destekli araç sistemleri, şerit yardımı, uyarlanabilir hız sabitleme ve otomatik park etme gibi araçlarda yeni özellikler piyasaya sürdükleri için üreticiler tarafından büyük ölçüde aktifleştiriliyor.

Örneğin Toyota, gelecekte piyasaya sürülecek otomobillerde otomatik vale park etme imkanı sağlamak için seviye 4 sürücü yardım sistemlerinin piyasaya sürüldüğünü duyurmuştu. Bu teknoloji Panasonic ile üretilmiştir ve tüm Toyota müşterilerine uygun fiyatlı park yardımı çözümleri sunan pahalı sensörlere sahiptir.

Otomotiv pazarında Audi AG., Daimler AG, Ford Motor Company, Harman International Industries, Inc., IBM Corporation, Microsoft Corporation, Alphabet Inc., BMW gibi bu teknolojilerin geliştirilmesinde yer alan birkaç yapay zeka vardır. AG, Didi Chuxing, General Motors, Honda Motor Co., Ltd., Tesla, Uber Technologies ve Volvo Car Corporation, diğerleri arasında.

Bu sağlayıcılar öncelikle otomotiv pazar payındaki yapay zekayı güvence altına almak için diğer üreticilerle uzun vadeli sözleşmelere ve stratejik işbirliklerine odaklanmıştır. AMD, Intel ve NVIDIA gibi teknoloji sağlayıcıları sürekli olarak iyileştiriyor ve çözümler üretiyor, ayrıca düşük güç tüketimi gerektiren AI teknolojilerini mümkün kılan enerji tasarruflu donanım sunuyor.

Bağlam farkındalık sistemleri

Bağlam farkındalık sistemleri esasen çoklu duyusal girdilerin yardımıyla durumsal zeka sunmanın yanı sıra tüm yerleşik bilgisayarların trafik, yol altyapısı ve yayalar gibi yoldaki sorunları tespit etmesini ve sınıflandırmasını sağlar. Sistem, kullanışlı navigasyon yaydığı için müşteriler için son derece faydalı olmuştur, dikkatiniz dağılmış olsa bile güvenli bir sürüş modu sağlar.

Bağlam farkındalık segmentinin, yarı otomatik seyir kontrolü ve sürücü yardım çözümlerine olan yüksek talep nedeniyle 2019-2026 yılları arasında% 35’ten fazla CAGR yaşayacağı tahmin edilmektedir.

Şirketler, bağlam bilincini de içeren her türlü yenilikçi otomotiv teknolojisine yatırım yapıyor. Örneğin, Intel 2016 yılında otonom sürüş teknolojisine 250 milyon ABD doları yatırım yapacağını açıklamıştı. Bu özel yatırım esas olarak derin öğrenme, güvenlik, bağlantı ve derin öğrenme gibi temel teknolojiler içindi.

Görüntü / sinyal tanıma teknolojileri

Görüntü / sinyal tanıma teknolojileri, trafik işaretlerini tanıma özelliğine sahiptir ve araç hızını düşürmek için hız sınırı göstergeleri herhangi bir insan müdahalesini engeller. Bazı hükümet girişimleri, otomotiv pazarının tahmininde yapay zekayı yönlendirecek olan hız sınırlarına uyulmasını sağlayacak trafik işareti tanımayı teşvik ediyor.

Avrupa Komisyonu, Mart 2019’da, 2022’den itibaren üretilecek tüm araçları, aşırı hız ve döküntü sürüşünü daha da azaltacak ve aynı zamanda yol güvenliğini de artıracak bir yerleşik görüntü veya sinyal tanıma sistemi kurmak için zorunlu kıldı.

Görüntü / sinyal tanıma segmenti, 2019’daki otomotiv pazar payındaki yapay zekanın% 65’inden fazlasını oluşturdu, yol kazalarını azaltmak için araç hız kontrolünün artan önemi nedeniyle.

Avrupa’da Audi, Daimler, Bentley, BMW ve Mercedes gibi özerk hareketlilik içinde çözümlerin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayan birkaç büyük pazar lideri var. Otomotiv üreticileri, özellikle İngiltere ve Almanya’da, AI teknolojilerinin benimsenmesini önemli ölçüde teşvik ettikleri AI teknolojilerine odaklanmıştır.

Akıllı trafik kontrolü için yapay zeka dağıtımını teşvik etmeye yönelik uygun hükümet girişimleri, otomotiv endüstrisi için yapay zeka çözümlerinin geliştirilmesini daha da artırdı. İngiltere hükümeti, 2017 yılında hareketliliği artırmak ve AI çözümleri geliştirmek için 75 milyon ABD dolarından fazla 6yatırım yaptı.

Otomotiv pazar büyüklüğündeki Avrupa yapay zekası, bölgedeki otonom teknolojilere olan talebin artması nedeniyle 2019 yılında% 35’ten fazla bir paya sahipti.

Kaynak: https://www.gminsights.com/industry-analysis/artificial-intelligence-ai-in-automotive-market

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir