Huawei’nin Gizli Arka Kapıları

2012’den bu yana Amerikalılara Huawei’nin Çin hükümeti adına Huawei’yi istihbarat toplamaya zorlayabilecek bir yasa nedeniyle bir ulusal güvenlik tehdidi olduğu söylendi. Sonuç olarak, ABD’li milletvekilleri, üreticiyi, şirketin toplanan verileri Pekin’e göndermesine izin vermek amacıyla telefonlarına ve ağ ekipmanlarına arka kapılar inşa etmekle suçladı.

Doğal olarak, Huawei bunu tekrar tekrar reddetti. Fakat bugünkü Wall Street Journal, ABD istihbarat yetkililerinin, firmanın arka kapıları kullanması konusunda aynı eski mantrayı bir kez daha yinelediğini bildirdi. Ve yeni rapor, şirketin bilgi toplamak için on yıldan fazla bir süredir arka kapıları kullandığını iddia ediyor. Huawei’nin arka kapıları kullanma konusundaki ABD istihbaratı oldukça hassas sınıflandırılmış malzeme olarak kabul edildi. Ancak, duruma yakın olanlar ABD’nin bu istihbaratın bir kısmını geçen yıl sonlarında Alman ve İngiltere yetkilileriyle iki ülkenin Huawei’nin ağ ekipmanlarını 5G ağlarında kullanmasını önlemek için başarısız bir teklifle paylaştığını söylüyorlar.

Huawei’nin yasal müdahale arayüzlerini taşıyıcı istemcilerden gizlediği iddia ediliyor

Trump yönetimi bir yılı aşkın bir süredir Huawei’in ekipmanının kullanımına karşı müttefikleri uyarıyordu ve Fransa, Avustralya ve Japonya gibi ülkeler uyarılara dikkat ettiler. Almanya ve İngiltere, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile ülkenin alternatiflerinin ne olduğunu merak etmediler. Huawei sadece dünyanın en büyük ağ ekipmanı sağlayıcısı değil, aynı zamanda Ericsson ve Nokia gibi rakiplerin sunduğu teknolojiden bir ila iki yıl önce olduğu söyleniyor. Ek olarak, Huawei’nin Çin devlet bankasıyla olan yakın bağları, müşterilerine cömert finansman şartları sağlamasına izin veriyor.

Dergi ağ ekipmanı üreten şirketlerin kolluk kuvvetlerinin bir ağa girmesi için bir yol içermesi gerektiğini belirtiyor. Her ülkenin bu kapasiteye ilişkin kendi yasaları vardır ve kablosuz iletişim operatörlerindeki yetkili çalışanların bu “yasal müdahale arayüzlerine” erişmesine izin verilir. Ancak ABD’li yetkililer, Huawei’nin bu arayüzlerin yerini müşterileri için bile gizli tuttuğunu söylüyor. Bir ABD resmi yetkilisi, “Huawei, bu gizli erişimi yerel müşterilerine veya ev sahibi ülke ulusal güvenlik ajanslarına ifşa etmiyor.” Diğer rakip ekipman üreticileri, arayüzlerini taşıyıcılardan veya ekipmanın kullanıldığı ülkedeki hükümetten gizleme yeteneğine sahip değildir. Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, “Huawei’nin gizlediği ve dünya çapında sattığı sistemlerde hassas ve kişisel bilgilere gizlice erişebildiğine dair kanıtımız var.”

Huawei, yaptığı açıklamada, müşterilerinin ağlarının ve verilerinin güvenliğini tehlikeye atacak veya tehlikeye atacak hiçbir şey yapmadığını “asla ve asla yapmayacağını” söylüyor. Bu son iddiaları kesin olarak reddediyoruz. somut kanıt.” Üst düzey bir Huawei yetkilisi ayrıca, “Yasal müdahale arayüzünün kullanımının sıkı bir şekilde düzenlendiğini ve yalnızca şebeke operatörlerinin sertifikalı personeli tarafından erişilebildiğini belirterek iddiaları yalanlamaktadır. Hiçbir Huawei çalışanının ağdan açık bir onay almadan ağa erişmesine izin verilmez. operatör izni olmadan ağ erişimi “son derece mantıklı değil ve hemen keşfedilecek.”

Şirketin müşterilerini ve diğerlerini gözetlediği korkusu nedeniyle Huawei, geçen Mayıs ayında ABD Ticaret Bakanlığı’nın varlık listesine yerleştirildi. Bu, firmanın 2018’de 11 milyar dolardan fazla harcadığı ABD tedarik zincirine erişmesini engelliyor. Huawei’nin telefonlarında Google Mobil Servislerini kullanmak için ihtiyaç duyduğu lisansı almasını da engelliyor. Bu, Google’ın uygulamalarının çoğunun zaten yasaklandığı Çin’de çok önemli olmasa da, etkilenen cihazların küresel satışları üzerinde bir etkisi var. Huawei, bu baharda Huawei P40 serisinin lansmanı ile piyasaya çıkması beklenen Huawei Mobil Servislerini kullanarak kendi ekosistemini geliştirdi. HMS, Huawei’nin kendi Uygulama Galerisini içerecek ve şirket, Uygulama geliştiricilerin katılımını istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir