Huawei Android Yasağı

Önemli ve giderek daha etkili olan bazı Çinli akıllı telefon üreticileri, Google Play Store’a rakip olabilecek bir uygulama mağazasında birlikte çalışmayı kabul etti.

Bir Reuters raporuna göre, şu anda Play Store’u en son Android telefonlarına dahil etmek yasaklanan Huawei, yeni bir platformda Xiaomi, Oppo ve Vivo ile güçlerini birleştirdi. Muhtemelen, anlaşmaya giren üreticiler arasında OnePlus’tan bahsedilmiyor, ancak batı topraklarındaki popülaritesi göz önüne alındığında bu şaşırtıcı olmayabilir.

Hareketin ardındaki mantık basit: Geliştiriciler tüm uygulamalarını ortak bir platforma yükleyebilirlerse, ABD’li şirketlerle uğraşmak için potansiyel ticaret ambargolarının yarattığı Çinli Android telefon üreticilerine yönelik tehdidi ortadan kaldırabilirler.

İlgili: Huawei Android yasağı – bilmeniz gerekenler

Dört firma, dünya çapında gönderilen her on akıllı telefondan dördü oluşturuyor ve bu nedenle Google Play Store’u, geliştiricilere bir dizi farklı üreticinin telefonuna erişim sağlayacak olan kendi geliştirdiği bir alternatif lehine destekliyor – Google’ın hakimiyeti için bir tehdit oluşturabilir kendi Android platformuna. Kesinlikle Play Store aracılığıyla içerik satan geliştiricilerin% 30’luk kesimini azaltıyor.

Huawei zaten kendi HarmonyOS’unu oluşturuyor ve ABD’nin yaptırımları düşürse bile, şu anda erişmesinin yasak olduğu Android’in tam düz Google Mobil Hizmetler sürümü ile yapıldığını söyledi. Görünüşe göre Çinli üreticiler artık Google’a olan güvenlerini sona erdirmenin ve belki de bunun için daha iyi sonuçlanmanın yollarını arıyorlar.

Şirketler şu anda dokuz bölgede piyasaya sürmeyi planladığı yeni Global Developer Service Alliance’ın (GDSA) “sorunlarını çözüyor”. Raporun sadece Hindistan, Endonezya ve Rusya’dan bahsettiği İngiltere’nin bunlardan biri olup olmayacağı belli değil.

Rapora göre, GDSA’nın başlangıçta Mart ayında ortaya çıkması bekleniyordu, ancak şimdi – tahmin ettiniz – koronavirüsün neden olduğu bozulma nedeniyle ertelenebilirdi. Bu, İngiltere’deki tüketicileri doğrudan etkilemese bile kesinlikle göz kulak olmaktır.

İlginizi çekebilecek haberler:

LG ve ZTE, Korona Virüsü Yüzünden MWC 2020’ye katılmayacak

Otomotiv Pazarında Yapay Zeka

Apple tedarikçisi OLED’e geçişle mücadele ediyor

Moto 360 (2019) İnceleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir