Bulut Teknolojisi Nasıl Kullanılır

Son zamanlarda bulut teknolojisinden çok az teknoloji dünya üzerinde bir etkiye sahipti. Bulut, hem bireyler hem de işletmeler tarafından birçok farklı şekilde kullanılabilir ve çok yararlı olabilir. Ancak bundan en iyi şekilde yararlanmak için bu teknolojiyi nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz.

Aynı zamanda kafa karıştırıcı bir alan olabilir, bu yüzden bir işletmenin bulut teknolojisini kullanabileceği en iyi yolları özetlemeye değer, böylece iyileştirmeler yapılabilir ve bunun şirketiniz üzerindeki etkisinin ne kadar büyük olabileceğine şaşırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Neden Cloud Computing Kullanılmalı?

İlk olarak, bir şirketin neden bulut bilişim kullanması gerektiğine bakmaya değer. Bunun, uzaktan çalışmayı ve işbirliğini çok daha kolaylaştırabilecek herhangi bir uyumlu cihazla herhangi bir yerden verilere erişebilme dahil olmak üzere birçok nedeni vardır. Bilgiler, internet bağlantısı ile her yerden erişilebilen merkezi bir web tabanlı hub’da depolanır; bu da, daha düşük maliyetler için fiziksel bir sunucuya olan ihtiyacı ortadan kaldırdığı anlamına gelir. Veriler her zaman senkronize edilir ve güncel tutulur, böylece verimliliği ve üretkenliği artırmak için yardımcı olur.

Bulut Bilişim Türleri

Bir işletmenin kullanabileceği birkaç bulut bilgi işlem türü de vardır:

Bulut depolama: Çeşitli aygıtlar arasında senkronize edilen verileri depolamak ve yedeklemek için bulutu kullanma.

Bulut yedekleme: Öncelikle veri ihlali gibi acil durumlarda yedek olarak kullanılır.

Hizmet Olarak Yazılım (SaaS): Bytes gibi iş ortaklarından Microsoft 365 gibi bir yazılım hizmetini kanıtlamak için interneti kullanma.

Bulut barındırma: Uygulama barındırma, e-posta hizmetleri ve veri depolama da dahil olmak üzere her türlü bilgi paylaşımına izin verir.

Bulut Hizmetleri

Bir işletmenin ayrıca hangi bulut hizmetini kullandığına karar vermesi gerekecektir ve bu birkaç faktöre bağlı olacaktır:

Halka açık: Paylaşılan bir altyapı içinde bir bulut servis sağlayıcısı tarafından çalıştırılan harici bir platform üzerine inşa edilmiştir. Bu, hizmeti kendiniz yönetmeniz gerekmediği ve uygun maliyetli bir çözüm olabileceği anlamına gelir.

Özel: Şirketiniz için özel olarak kendi donanım ve yazılımınıza göre oluşturulmuş bir bulut platformu. Bu, kendi BT ekibiniz tarafından yönetilecek ve özel erişim ve daha fazla kontrol isteyen kuruluşlar için en uygun yöntemdir.

hibrit: Hizmetin bir BT ekibi parçasıyla (önemli müşteri verileri gibi) ve geri kalan yönetilen site dışında (daha az hassas bilgiler) hem genel hem de özel olarak kullanır.

Eğitim

Bir bulut çözümüne karar verdikten ve uyguladıktan sonra, bu, personelinizi teknolojiyi doğru ve güvenli bir şekilde nasıl kullanabilecekleri konusunda eğitmektir. Alışmak biraz zaman alabilir, ancak getirebileceği en büyük faydalar kesinlikle herhangi bir işletme için değerli olacaktır.

Bulut bilişim, son zamanlarda işletmeler için manzarayı değiştirdi, ancak bu teknolojiyi işiniz için kullanmanın en iyi yolunu bulabilmeniz için sağlam bir anlayışa sahip olmak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir