Apple tedarikçisi OLED’e geçişle mücadele ediyor

Apple tedarikçisi Japan Display üç yıldır para kanıyor. Geçmişte Apple’ın kendisinden 200 milyon dolarlık nakit enjeksiyonu da dahil olmak üzere birkaç kurtarma aldı, ancak bugün umarım uzun vadeli geleceğini güvence altına alan bir tane daha aldı.

Japan Display neredeyse 500 milyon dolar alıyor

Uzun bir tartışma döneminden sonra, Reuters raporlar Ichigo Varlık Yönetimi, Mart ayı sonuna kadar Japan Display’e 463 milyon dolar (50,4 milyar yen) tedarik etmeyi kabul etti. Buna karşılık, şirket, sahiplik seviyesini mücadele eden üreticinin% 44,26’sına getiren çok sayıda imtiyazlı hisse alıyor.

Ichigo CEO’su Scott Callon, Japan Display’in müşterileriyle konuştuğunu ve “teknolojilerine duydukları güveni duyduğunu” söyledi. Apple adından bahsedilmedi, ancak Japan Display’in gelirinin% 61’ini temsil ediyor ve ayrıca seslendirmesi gerekiyordu yatırımcılara olan güveni.

Kurtarma anlaşmasının bir parçası olarak Scott Callon, operasyonları denetlemek için başkan olarak Japan Display’e katılacak. Daha sonraki bir tarihte şirkete 463 milyon dolar daha enjekte edecek ikinci bir teklif mümkündür.

Kabul edilirse, Ichigo’nun Japan Display’deki hissesi% 70’in üzerine çıkarak popüler iPhone ekran üreticisi üzerinde etkili bir kontrol sağlıyor. En büyük ikinci yatırımcı Japonya hükümeti tarafından desteklenen bir fon olan INCJ’dir.

Apple için bir LCD fabrikası birincil suçludur

Apple’dan gelen yıllık gelirinin son derece büyük bir kısmını tedarik etmesine rağmen, Japan Display’in son para sıkıntılarının çoğu Silikon Vadisi merkezli devle önceki anlaşmalarına bağlı.

Dört yıl önce, söz konusu tedarikçi tamamen yeni bir LCD tesisi kurmak için Apple’dan yaklaşık 1,5 milyar dolar destek aldı. Şirket zaman içinde geri ödemeyi kabul etti, ancak şirket yeni iPhone modellerinde OLED ekranları kullanmaya başladığında sorun yaşadı.

Buna karşılık, Japonya Ekranı OLED panel üretimine doğru ilerlemeye başladı, ancak üretimin başlamasına kadar hala uzun bir yol var. Aslında, birçok endüstri analisti Apple’ın ilk teslimatını almadan önce iki yıl daha beklemesi gerekebileceğine inanıyor.

Tedarikçinin bazı çalışanları da devam eden mali duruma yardımcı olmamıştır. Eski bir muhasebe yöneticisi, Temmuz 2014 ile Ekim 2018 arasında şirketten 5.3 milyon dolar zimmete geçirdiği iddia edilen Kasım 2019’da kovuldu.

Apple’ın LCD siparişleri düşmeye devam edecek

LCD’den OLED ekran üretimine aşamalı ve uzun geçiş süreci boyunca Apple’ın çok sayıda LCD panel için Japan Display’e güvenmeye devam etmesi bekleniyor. Ne yazık ki, sipariş numaralarının OLED talebi arttıkça zaman içinde düşmeye devam edeceği tahmin edilmektedir.

Apple’ın şu anki en popüler iPhone’u – iPhone 11 – tıpkı kendinden önceki model gibi özellikler ve LCD ekran. Ancak, halefi Eylül ayında piyasaya çıktığında bir OLED ekrana sahip olacak, bu da LCD siparişlerini büyük ölçüde etkileyecek.

Bu, Apple’ın geliştirdiği kompakt 5.4 inç iPhone 12 varyantı için de geçerlidir. Tabii ki, LCD ekranlar hala gerekli olacak, ancak talep önümüzdeki aylarda daralmaya devam edecek.

Yakında çıkacak olan iPhone 9, iPhone 11 ve iPhone XR gibi Eylül ayından sonra da üretimde kalacak. Bununla birlikte, 2021’in başlarında LCD ekranlı en son iPhone olabilecek iPhone 9 Plus ile değiştirilebilir.

Parlak tarafta, Japan Display’in üretim hattı çalıştığında Apple’dan OLED ekranlara büyük talep olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir